Kurioje namų vietoje įrengti dūmų detektorių?
-
Vienas svarbiausių žingsnių, kuriuos galite žengti, kad apsaugotumėte savo šeimą ir turtą nuo gaisro keliamo pavojaus, - įsirengti dūmų detektorius. Tačiau tiesiog bet kur jų montuoti negalima. Svarbu tinkamai pasirinkti vietą, kad jis galėtų sureaguoti į pavojų bei apie jį pranešti. Štai gidas, kuris padės nustatyti geriausią lokaciją dūmų detektoriams jūsų namuose.
Visuose namo aukštuose
Turbūt kiekvienas priešgaisrinės apsaugos specialistas pasakytų, kad dūmų detektoriai turėtų būti įrengti visuose namų aukštuose, įskaitant rūsį ir palėpę.
Tai labai svarbu, nes dūmai kyla aukštyn, o kiekviename aukšte įrengti signalizatoriai užtikrina, kad nesvarbu, kurioje vietoje kiltų gaisras, pavojaus signalas įsijungtų ir galbūt padėtų laimėti brangaus laiko, įspėtų apie problemą kuo anksčiau.
Miegamosiose zonose bei prie jų
Dūmų detektoriai turėtų būti sumontuoti kiekviename miegamajame ir šalia kiekvieno miegamojo. Tai ypač svarbu, nes nemaža dalis gaisrų kyla naktį, kai žmonės ilsisi bei nėra budrūs. Įrengus detektorius miegamuosiuose bei į juos vedančiuose koridoriuose, užtikrinama, kad kilus gaisrui šiose patalpose arba šalia jų, signalizacija pažadins bei padės sureaguoti į pavojų.
Šalia virtuvės bei židinių (su atsargumu)
Nors dūmų detektorius labai svarbu įrengti šalia virtuvės, nes joje būna bene didžiausia gaisro rizika, jų nereikėtų kabinti per arti maisto gaminimo įrangos. Kitaip neišvengsite klaidingų pavojaus signalų. Detektoriai turėtų būti įrengti bent ~3-4 m atstumu nuo viryklių ir orkaičių. Taip įrenginys vis tiek veikia efektyviai, bet nėra netikro pavojaus signalų dėl prisvilusių blynų.
Šalia židinių, malkinių krosnelių ir kitų šildymo prietaisų irgi reikėtų saugaus atstumo – 3-4 metrai.
Vertėtų nepamiršti, kad tokiose vietose sumontuoti jutikliai dirba kiek sudėtingesnėmis sąlygomis, tad juos pravalyti arba keisti naujais, dėl susidariusios dūmų aptikimo kameros užterštumo gali tekti dažniau.
Koridoriuose ir gyvenamosiose patalpose
Namo aukštuose, kuriuose nėra miegamųjų, dūmų detektorius įrenkite svetainėse, laisvalaikio zonose, miegamuosiuose ar šeimos kambariuose. Be to, nepamirškite apie koridorius, ypač tuos, kurie veda į miegamuosius. Jei koridorius ilgesnis nei 10-15 m, apsvarstykite galimybę įrengti po detektorių kiekviename jo gale, kad aprėptis būtų pilna.
Papildomose patalpose
Rūsys, garažas, palėpė arba sandėliukas – dar kelios erdvės, kur praverstų detektorius. Rūsyje juos montuokite ant lubų, prie laiptų apačios. Ši vieta ideali, jei reikia aptikti rūsyje atsiradusius dūmus bei gaisro pavojų, kol jis dar neišplito į viršų.
Svarbu vengti tam tikrų vietų
Yra tam tikrų vietų, kuriose dūmų detektoriai neturėtų būti įrengiami arba sumontuojami su labai atsargiais apskaičiavimais bei rizikos vertinimais.
· Virtuvė ir vonia. Virtuvėje įrengti detektorių pravartų, bet reikia atidumo, o vonioje kyla panaši problema dėl garų. Pastarojoje net nerekomenduojama jų montuoti.
· Netoli ventiliacijos angų ir ventiliatorių. Iš jų sklindančios oro srovės gali nublokšti dūmus nuo detektoriaus ir taip trukdyti pavojaus aptikimą.
· Lubų kampe. Prieš išsisklaidydami, dūmai paprastai susikaupia lubų centre. Kampe esantis detektorius vėluos aptikti pavojų.
· Kur būna skersvėjis. Jis gali trukdyti aptikti grėsmę.