Kas svarbu norint įsirengti apsaugos sistemą?
-
Ką reikia apgalvoti, norint įsirengti apsaugos sistemą?
Pirmiausiai, kokias patalpas norima saugoti, nuo ko norima saugoti patalpas ir kaip tai norima daryti. Reikia įvertinti, koks patalpų skaičius bei techninės charakteristikos. Reikia žinoti patalpose esančių durų, langų ar kitų patekimo angų skaičių tam, kad galėtume paskaičiuoti, kiek ir kokių daviklių reikės.
Taip pat reikia žinoti patalpų išdėstymo ypatumus - kvadratūrą, nes daviklių apimamas plotas yra ribotas, tai darome norėdami maksimaliai išvengti aklųjų zonų ir nesaugomų praėjimų.
Žinant visus anksčiau išvardytus faktorius, reikia tinkamai pasirinkti būdus, kuriais bus saugomos patalpos. Daviklių būna įvairių techninių specifikacijų ir tipų. Vienas judesio daviklis gali būti užuolaidinis, saugantis perimetrą ir veikiantis tiesia linija, kitas apimti ribotą patalpos plotą ir saugoti praėjimus prie durų, koridorius, apimdamas nuo kelių iki keliasdešimt kvadratinių metrų. Turime įvertinti ar reikalingi dūmų davikliai, stiklo dūžio, vandens nuotėkio, ugnies arba priešgaisriniai ir kiti davikliai.
Pagal visus šiuos kriterijus yra pasirenkama optimali apsaugos sistema: centralė su tinkamu zonų skaičiumi, tinkami davikliai, kad apimtų būtinas saugoti zonas ir nepaliktų aklųjų plotų, valdymo įrenginys – klaviatūra, kuri pateiktų sistemos valdymą ir informaciją apie ją patogiausia ir paprasčiausia forma vartotojui.
Naujos apsaugos sistemos suteikia galimybę valdyti signalizacijos būseną (įjungti, išjungti ir pan.) nuotoliniu būdu savo mobiliuoju telefonu. Suveikus aliarmui apsaugos sistema gali paskambinti Jums nurodytais numeriais, o atsiliepę, Jūs galėsite pasiklausyti, kas vyksta patalpoje.
Kokie komponentai sudaro apsaugos sistemą?
Apsaugos sistemą sudaro: centralė, klaviatūra, akumuliatorius ir/arba transformatorius sistemos maitinimui, davikliai, magnetiniai kontaktai, sirenos. Visi šie elementai jungiami į centralę ir sudaro apsaugos sistemą.
Kokie yra judesio daviklių tipai?
Pasyvieji infraraudonųjų spindulių davikliai. Jų veikimas paremtas infraraudonųjų spindulių registravimu.
Mikrobangiai davikliai spinduliuoja mikrobangas, o pakitus mikrobangų atspindžiui tokie davikliai išduoda signalą.
Dvigubo veikimo judesio davikliai –tai infraraudonųjų spindulių ir mikrobanginio judesio daviklis viename prietaise. Dvigubo judesio daviklio suveikimo signalas išduodamas suveikus abiem davikliams.
Laidinės ir belaidės apsaugos sistemos.
Laidinės:
- Privalumai: patikimesnės sistemos, dažniausiai sumontuotos iš paprastesnių komponentų, nereikalingos radijo ryšių priemonės, visa komunikacija vyksta laidais, nereikia jaudintis dėl atstumų nuo centralės (signalizacijos „smegenų“), galimų trukdžių ir pan.
- Trūkumai: daugiau darbo pravedant ir montuojant kabelius, nepatogu, jei patalpose atlikta apdaila.
Belaidės:
- Privalumai: nereikia tiesti laidų, dėl to kartais gali būti pigesnės ir paprasčiau sumontuojamos. Sistemos elementai (judesio davikliai, durų magnetai ir kt.) individualiai yra susieti su centrale, dėl to programavimo darbai tampa paprastesni, juos gali atlikti asmuo neturintis specifinių žinių, užtenka vadovautis gamintojo teikiama instrukcija. Belaidės apsaugos sistemos geriau ten, kur patalpų naudojimas yra laikinas (pavyzdžiui normuojamose patalpose), tokiu atveju galima lengvai išsimontuoti ir persikelti sistemą su savimi į kitą vietą, kartais laidų pravedimas būna itin komplikuotas ar visai neįmanomas, tuomet puikiai pasitarnauja apsaugos sistema su belaidžiais komponentais.
- Trūkumai: priklausomai nuo gamintojo, bevielės sistemos gali būti brangesnės, gali kilti problemų dėl trukdžių (storos sienos ir kt.), yra tikimybė, kad dėl trukdžių davikliai gali iššaukti klaidingus aliarmus. Tokios sistemos greit tobulėja, tad komponentai dažnai keičiasi, ir jei kyla poreikis atnaujinti kokią nors apsaugos sistemos dalį, gali būti sunku rasti derančią iš naujųjų, arba senesnio modelio komponentų spektro.
Reikalingos priežiūros intensyvumas.
Esminis laidinių apsaugos sistemų pranašumas prieš belaides yra tas, kad jos pajungiamos nuo centrinio maitinimo šaltinio ir nereikalauja dažnos baterijų eksploatacijos patikros. Tokios baterijos montuojamos centralėse, iš jos laidais maitinami visi davikliai ir kiti komponentai. Belaidės sistemos turi būti maitinamos atskirai, tiek centralė, tiek kiekvienas atskiras elementas, žinoma, yra galimybė pavienius elementus maitinti ir pastovaus maitinimo šaltiniais, tačiau visgi dažnesnis variantas yra baterijos, kurių gyvavimo trukmė svyruoja nuo 1 iki 3 metų. Laidinės sistemos akumuliatoriai (užtikrinantys sistemos darbą tuo metu, kai dingsta pastovus maitinimas) veikia apie 5 metus, priklausant nuo jų apkrovos ir komponentų skaičiaus. Laidinė sistema daužniausiai jungiama prie stacionaraus elektros šaltinio, dėl to nebereikia jaudintis dėl baterijos gyvavimo trukmės ar jos keitimo.
Kas yra zonų skaičius?
Zonų skaičius reiškia kiekį daviklių, kurį gali aptarnauti centralė. 1 zona –1 daviklis. Zonų skaičius priklauso nuo centralės (sistemos „smegenų“), kurios gali turėti nuo kelių iki kelių šimtų zonų. Prie daugumos centralių yra galimybė prijungti išplėtimo modulius. Išplėtimo moduliai padidina zonų skaičių, kiekviena centralė, turinti šią galimybę, turi ir numatytą išplečiamų zonų skaičių, tad zonas galima išplėsti nuo kelių iki kelių dešimčių ir daugiau.
Kas yra magnetinis kontaktas ir kas svarbu jį renkantis?
Magnetinis kontaktas skirtas stebėti ir fiksuoti atidaromas duris, langus, vartus ar slankiuosius mechanizmus. Visi magnetiniai kontaktai turi savo suveikimo atstumus. Kontaktai suveikia ir informuoja apie saugumo pažeidimą, kai kontaktas tarp jų yra nutraukiamas, vieni suveikia vos nutraukus kontaktą tarp jų, kiti – nutolus daugiau nei 5 mm ir daugiau, yra įvairių techninių specifikacijų magnetinių kontaktų. Renkantis magnetinius kontaktus verta apgalvoti, kur ir kaip jie bus tvirtinami. Yra įvairių tipų magnetinių kontaktų, tai – įleidžiami, klijuojami ant paviršiaus, su laidu centre, krašte, šone ir kiti. Taip pat magnetinių kontaktų būna įvairų spalvų, tad juos galima suderinti su bet kokio tipo paviršiumi ir padaryti nepastebimais, bei negadinančiais bendro vaizdo.
Ar svarbus centralės ir klaviatūros derinimas?
Centralė ir klaviatūra turi būti to paties gamintojo, nes tik taip galima užtikrina pilną suderinamumą tarp dviejų sistemos komponentų. Esminis suderinamumo poreikis jaučiamas programuojant sujungtą apsaugos sistemą, nes centralė turi suprasti visus valdymo klaviatūros jai siunčiamus signalus ir turėti užprogramuotą atsaką. Tik derinant šiuos du elementus galima pasiekti maksimalią apsaugos sistemos naudą ir neginčijamą patikimumą, bei sklandų jos darbą.
Kas yra autonominės GSM signalizacijos pvz. Eldes EPIR3?
GSM autonominės signalizacijos yra kiekvienam prieinamas ir greitas bei paprastas sprendimas turto aspaugai. Tokią sistemą įsirengti Jūs galite vos per kelias minutes. Šios signalizacijos dažniausiai būna belaidės, skirtos saugoti nedidelius objektus, pavyzdžiui: butus, garažus, vasarnamius ir panašiai. Šios apsaugos sistemos yra kompaktiškos, jas sudaro vos keli davikliai, o valdymas vyksta per mobilųjį telefoną skambučių arba trumpųjų SMS žinučių pagalba bei WIFI ryšiu, jei įrenginio gamintojas siūlo aplikaciją išmaniajam įrenginiui. Signalizacijos sistema informuoja vartotoją skambučiu arba trumpąją SMS žinute apie saugumo pažeidimą, taip pat galima gauti periodines sistemos būklės ataskaitas ir suderinti sistemos valdymo ypatumus su gyvenimo ritmo ypatumais, tokiais kaip signalizacijos automatinio įjungimo valdymas, priminimai apie saugumo sistemos valdymo terminus ir panašiai.
Kas yra išplėtimo moduliai?
Išplėtimo modulis yra centralės komponentas, kuris leidžia išplėsti centralės aptarnaujamų zonų (daviklių, sirenų, magnetinių kontaktų ir t.t.), skaičių. Išplėtimo modulis jungiamas tiesiogiai į centralę.